Materiály v oblečení

Materiály v oblečení

Textilní vlákna rozdělujeme do dvou kategorií na umělá a přírodní vlákna.

Přírodní textilní vlákna jsou materiály z rostlin, živočichů a nerostů upravené pro textilní použití beze změny jejich chemické struktury.

 

Bambus

Bambusové vlákno je vyrobeno z buničiny škrobnatých bambusových rostlin. Ve skutečnosti je bambusové vlákno regenerované celulózové vlákno, které se vyrábí z bambusové vlákniny zpracované z bambusových stébel. Mnozí výrobci používají rozsáhlé bělící postupy, aby vybělili bambusové vlákno. Nicméně, společnosti zabývající se výrobou ekologické bambusové textilie ponechávají bambusové vlákno nebělené. Bambusové vlákno je tenčí než vlas a má oblý a hladký povrch, který je oděru vzdorný.

 

Bavlna - Cotton       

Vlákna bavlny se získávají z keře bavlníku. Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě. Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, saje vlhkost. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých teplotách. Přirozenou vlastností bavlny a její hlavní nevýhodou je mačkavost. Kvalita bavlněného vlákna se určuje podle délky vlákna. Čím delší vlákno, tím jemnější, pevnější a kvalitnější příze. Nejkvalitnější bavlněné vlákno dosahuje délky jen 60mm (tzv. Sea Island příze).

 

Hedvábí - Silk                             

Přírodní hedvábné vlákno se získá rozvinutím kukly housenky motýla bource morušového. Hedvábí je přírodní tzv. nekonečné vlákno o délce až 4 tisíce metrů. Hedvábné textilie mají vynikající užitné vlastnosti – nemačkají se, sají vlhkost, v létě chladí a v zimě hřejí. Vzhledem k pořizovací ceně, která kolísá a je cca. 10x vyšší než syntetické tkaniny, se přírodní hedvábí používá pro exkluzivní módní zboží.

 

Kašmír – Cashmere (wool)                  

Jemná a lehká látka podobná ovčí vlně, ačkoli je kašmírová vlna asi 10x dražší než vlna ovčí. Pro příjemný omak a vynikající tepelnou izolaci se kašmír používá na svrchní pánské a dámské oděvy, šály, svetry, rukavice. Kašmír se získává ručním vyčesáváním ze spodní srsti (kašmírských) koz. Pro získání jemné vlny z podsady srsti je nejpříhodnější období březen až květen, kdy se vysokohorské kozy přirozeně zbavují přebytečné srsti. Z jediné kozy lze získat za rok pouze 150g čisté kašmírové vlny.

 

Ovčí vlna – Wool      

Přírodní vlákno získané spřádáním ze srsti ovcí. Ovce poskytne za rok 5 – 15kg rouna, které se stříhá dvakrát do roka. Vlna se takřka nemačká, ale není příliš pevná. Vlna je dobrý izolant – jak před zimou, tak před teplem. Velmi jemná ovčí vlna se nazývá Merino vlna, která pochází z prvního střihu jehňátek. Někdy ji můžeme najít pod názvem "panenská vlna".

 

Ovčí vlna - Merino

Ovčí vlna merino pochází z horských ovcí původně žijících ve Španělsku odkud se rozšířily postupně do celého světa. Ovčí rouno se výborně přizpůsobilo náročným klimatickým podmínkám chladnějšího a vlhkého prostředí a díky tomu dnes splňuje nejvyšší nároky na funkčnost. Ve srovnání s běžnou vlnou je hedvábně jemná (nekouše), má výborné izolační vlastnosti a je prodyšná. Spodní prádlo vyráběné z jemné merino vlny poskytuje uživateli pohodlí a měkkost. Vlněná vlákna jsou vysoce hydrofilní, mají vysokou absorpční schopnost a antialergické vlastnosti. Vlna se netaví ani nehoří a poskytuje vysokou ochranu proti UV záření. Produkce Merino vlny je šetrná k životnímu prostředí, pochází z obnovitelných zdrojů a je biologicky rozložitelná. Nejkvalitnější produkce merino vlny pochází v současné době z Nového Zélandu a Austrálie.

Pašmína – Pashmina            

Jedná se o ušlechtilejší formu kašmíru, kdy se z vysokohorských koz chovaných na náhorních ploštinách Mongolska získává vyčesáváním to opravdu nejjemnější chmýří – pouze cca. 80g z jedné kozy za rok. Do textilních výrobků, zejména šál, je pašmína kombinována s hedvábím v poměrech 70/30 až 50/50 pro získání větší pevnosti a jemnosti.

 

 

Vlna alpaka                        

Tato vlna je získávána ze srsti domestikovaných lam alpak, které se chovají ve výškách přes 4000 metrů nad mořem, především v Peru. Nepříznivé podmínky velkých nadmořských výšek (střídání chladu v noci a horka ve dne) způsobily, že tato vlna výborně izoluje jak od chladu, tak horka - dokonale udržuje tělesné mikroklima. Vlákno vlny alpaky je pevnější, měkčí a sedmkrát hřejivější než vlákno ovčí vlny. Uvnitř vlákna se nacházejí mikroskopické vzduchové kapsy, což dává tomuto materiálu vysokou izolační schopnost a vyjímečnou lehkost - tato vlastnost umožňuje vyrábět z alpaky oblečení lehké na váhu a přitom vysoce hřejivé. Oblečení z alpaky je lehké, na omak hebké, prodyšné a zároveň mimořádně hřejivé.

 

Umělá vlákna jsou textilie tkané chemickým výrobním postupem z přírodních nebo syntetických polymerů nebo z anorganických (nepolymerních) látek. Často se proto označují pojmem chemická vlákna.

 

Akryl – Acryl                   

Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná syntetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a organismů. Výrobky z něj jsou pevné, nesráží se a snadno se perou.

 

 Elastan – Elastane           

Syntetické vlákno na bázi polyuretanu o vysoké elastičnosti. Po natažení na několika násobek svojí délky se elastan navrátí do původní délky a tvaru. Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Používají se pro výrobu pružného sportovního oblečení, spodního prádla, plavek. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie.

 

Modal            

Měkký pružný materiál nemění své vlastností dokonce ani po opakovaném praní díky hladkému povrchu modalových vláken, které zabraňují porušení struktury. Nedochází tak ke vzniku šedého, tvrdého povrchu známého při praní bavlněných úpletů, včetně známého efektu plstnatění. Modal, vlákno z celulózy z březového dřeva, má vyšší savost než bavlna, nesráží se a je jemnější a měkčí než kvalitní mercerovaná bavlna, je to proto oblíbený materiál hlavně na spodní prádlo nebo trička.

 

 Polyamid – Polyamide

Syntetické vlákno původem z ropy (jako většina syntetických vláken). Polyamidové vlákno se vyznačuje samými superlativy – vysoká pevnost, odolnost, pružnost, snadné udržování. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Známé je pod obchodním názvem Nylon a Perlon.

 

Polyester – PES

Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Základní surovinou pro výrobu je ropa. Polyesterové tkaniny nesají vlhkost a jsou stálé na světle. Vzhled je podobný hedvábí. Oděvy z polyesteru málo navlhají a rychle schnou. Polyester se často mísí s vlákny přírodními, aby tkaniny byly méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyesterové textilie lze prát do teploty 30°C a žehlit do teploty 150°C. Nejjemnější polyester naleznete pod názvem mikrovlákno a obchodním názvem Polartec. Dutá polyesterová vlákna nahradí peří pro svoji termoregulační vlastnosti, navíc se dají prát. Naleznete je pod obchodním názvem Coolmax.

 

 Polypropylen – Polypropylene    

Syntetické vlákno o velmi dobré pevnosti, které nenavlhá, na omak podobné ovčí vlně. Polypropylen velmi dobře odvádí vlhkost dále do druhé vrstvy oblečení, odkud se vypařuje, což je obzvlášť příjemné u spodního prádla a také dětských plen pro pocit sucha. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší, vyrábějí se z něj i cévní náhrady.

 

Satén 

Opět se nejedná o druh vlákna, ale o styl tkaní z tzv. nekonečných nití jako jsou přírodní hedvábí, viskóza, polyester, polyamid. Satén se vyznačuje vysokým leskem na lícní straně, což je dáno převahou osnovních nití nad nitěmi útkovými. Visačka s materiálovým složením „satén“ nám sama o sobě příliš nenapoví o kvalitě – ptejte se na původ přízí – nejlépe z přírodního hedvábí. Satén se používá na výrobu spodního prádla, nočního prádla, lůžkovin, podšívek.

 

Viskóza          

Získá se regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost a nemačkají se. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal.

Přihlášení

Nebo rychlé přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.

Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.

Kontaktujte nás

Načíst